29.9 C
Četvrtak, 4 srpnja, 2024

HŠK Zrinjski: Najuzbudljivija utakmica za prvaka Mostara odigrana pred 2000 navijača

HŠK Zrinjski se nekoliko puta mogao okititi titulom prvaka Mostara. Nekada je nedostajalo samo malo koncentracije, a ponekad su ostali mostarski klubovi odigrali „sporazumne utakmice“ samo da titula ne završi u vitrinama Plemića.

Jedna od utakmica koja je odlučivala prvaka odigrana je u nedjelju 26. lipnja 1932. godine kada su se sastali HŠK Zrinjski i vječiti rival J.Š.K. U ovoj utakmici Zrinjski je sam odlučivao o svojoj sudbini. Trebao je pobjediti J.Š.K. te neriješen rezultat nije išao u prilog Plemića.

Taj dan na stadion je pristigao veliki broj navijača Zrinjskog. Naime, pošto je ishod ove utakmice odlučivao prvaka Mostara posjeta je bila rekordna.

Pored rekordne posjete pokazalo se na koncu kako se radilo o najuzbudljivijoj utakmici koju je Mostar do tada upamtio. I do tada su bile odigrane mnoge interesantne utakmice, gostovale su i prvorazredne momčadi internacionalnog renomea, ali nikada na igralištu nije vladalo toliko uzbuđenje. Tim više što je ishod prvenstva do posljednje minute bio neizvjestan.

Publike je bilo oko 2.000, što je predstavljao rekordan broj za utakmicu u Mostaru. Susret se igrao na novo ograđenom i još nedovršenom igralištu J.Š.K.-a.

Utakmica je počela u 15 sati i 30 minuta, a pravdu je dijelio je g. Risto Zurovac. Momčad J.Š.K.-a na teren je izišla s crnim florom oko ruke zbog žalosti za pokojnim Vrbicom koji je nastradao dva dana ranije.

Osim toga, na sredini prvog poluvremena minutom šutnje odana je počast spomenutom tragično preminulom mladiću.

HŠK Zrinjski je istrčao na teren u slijedećem sastavu: Weber, Komljenović I, Kordić, Rotim, Vlak, Komljenović II, Simić, Nuić, Buhač, Milićević i Konjevod.

Od samog početka susreta kod Zrinjskog se vidjela velika želja za osvajanje naslova prvaka Mostara. Plemići su krenuli silovito i već u prvoj minuti postigli su zgoditak na radost brojnih navijača.

Zgoditak je bio djelo nogometaša Konjevoda koji je silovitim udarcem poslao loptu pod prečku vratara J.Š.K.-a.

Furiozni napadi Plemića se nastavljaju pa u 21. minuti nakon kornera kojeg je izveo Đorđe Simić lopta dolazi do Buhača koji je šalje u mrežu J.Š.K.-a za vodstvo od 2:0.

U 28. minuti susreta igrač Kojo rukom zaustavlja loptu u kaznenom prostoru pa sudac svira jedanaesterac za Zrinjski. Jedanaesterac je izveo Komljenović II koji postiže zgoditak. Navijači Zrinjskog slave i publika na stajanju pjeva.

Plemićima je u potpunosti pripalo prvo poluvrijeme jer su na koncu vodili rezultatom 3:1.

U drugom poluvremenu Zrinjski mijenja način igre i povlači se u svoj kazneni prostor. Odabrana je oprezna taktika i čuvanje rezultata. Međutim, J.Š.K. to koristi i odmah smanjuje rezultat.

Pri rezultatu 3:2 svih jedanaest igrača Zrinjskog preselilo se u obranu koja je uspješno odolijevala do pred sam kraj susreta.

Nekoliko minuta dijelilo je Plemiće od titule prvaka Mostara i atmosfera na stadionu bila je na vrhuncu. Na žalost navijača Zrinjskog u 89. minuti susreta uspjelo je igraču J.Š.K.-a Petroviću da efektnim zgoditkom na radost svojih navijača postavi konačan rezultat utakmice 3:3.

Po završetku utakmice dolazi do verbalnih sukoba između navijača. Uslijedio je obračun najvatrenijih navijača oba tabora, a nervoza se prenijela i na teren gdje je došlo do sukoba između nogometaša.

Na koncu je uzavrele strasti morala smirivati policija.