19.9 C
Utorak, 16 travnja, 2024

Donosimo Vam nogometnu priču iz kolovoza 1928. godine o sarajevskom SAŠK-u i mostarskom Zrinjskom

U prvoj polovici 20. stoljeća u Bosni i Hercegovini egzistiralo je više hrvatskih nogometnih klubova od kojih je financijski najmoćniji i najorganiziraniji bio Sarajevski Amaterski Športski Klub, skraćeno SAŠK.

SAŠK je osnovan 1910. godine u Sarajevu i tijekom svoga djelovanja ostvario je zavidne rezultate. HŠK Zrinjski se često za pomoć obraćao ovom bratskom klubu iz Sarajeva koji mu je povremeno pomagao u nabavci sportske opreme ili kada je trebalo utjecajem smanjiti suspenziju nekom od nogometaša kojeg je oštro kaznio Sarajevski Nogometni Podsavez (SNP).

S druge strane HŠK Zrinjski je SAŠK-u redovito davao punomoć da u njegovo ime može glasovati i punopravno ih zastupati na skupštinama SNP-a. Premda bi se činilo kako se radilo o uzajamnoj koristi i međusobnom pomaganju, odnosi dva kluba bila su na većoj razini i zbog njihovog hrvatskog profila.

Naime, i ostali hrvatski klubovi s područja Hercegovine, ali i Bosne uvijek su znali da se mogu obratiti „nekom u Sarajevu“, nekomu tko ima utjecaja u Podsavezu, tko će im rado izići u susret kad je to moguće.

SAŠK je odigrao brojne, velike i značajne utakmice. Tako je 19. kolovoza 1928. godine SAŠK nastupio protiv splitskog Hajduka. Utakmica je u Splitu izazvala veliko zanimanje. Hajduk je bio isključivi favorit, tim više jer je momčad SAŠK-a bila desetkovana.

Nogometaš Bulat bio je bolestan, Magerle je taj dan polagao ispit u Zagrebu dok je Sopianac bio kažnjen zabranom igranja.

Za Sarajlije su nastupili: Giljanović, Kovačić, Gӧtz, Cetušić, Lovrenović, Pogačnik, Tomičić, Sieber, Sebastian, Bek i Kӧnig.

Premda je 2.500 gledatelja očekivalo laganu pobjedu Hajduka utakmica je završila neodlučeno, rezultatom 2:2. Hajduk je preko Lemešića u 23. minuti došao u vodstvo da bi u 43. rezultat poravnao Sarajlija Bek. Već u narednoj minuti iz slobodnog udarca sa šesnaest metara Bonačić dovodi „Bile“ u vodstvo da bi u drugom poluvremenu SAŠK ponovno preko Beka izjednačio i postavio konačan rezultat 2:2.

Tako su se nogometaši SaŠK-a splitskoj publici predstavili u dobrom izdanju, kao požrtvovana i u igračkom smislu hrabra momčad. Ovu utakmicu obilježio je još jedan zanimljiv detalj. U petnaestoj minuti sudac Fabris je prekinuo igru, a nogometaši i gledatelji okreću se prema Zagrebu odajući tako jednominutnom šutnjom počast hrvatskom velikanu i mučeniku Stjepanu Radiću. Inače nogometaši obje momčadi utakmicu su odigrali s crnom trakom oko ruke, a zastave su bile spuštene na pola stijega.

I na koncu, poznat je podatak kako je strijelac prvog zgoditka Leo Lemešić punih 20 godina igrao za splitski Hajduk te se od aktivnog igranja oprostio 1940. godine.

Međutim malo je znano da je taj isti Lemešić u prvoj polovici 1930. godine bio vođa navale HŠK Zrinjski. Vjerojatno je redovni vojni rok služio u Mostaru pa je u to vrijeme branio boje Plemića.

Utakmicu sa SAŠK-om igrao je i vrsni igrač Poduje koji je također svojevremeno nastupao za Zrinjski, a u momčadi i upravi kluba traga su ostavili i neki drugi stanovnici rođeni podno Marjana.

S druge strane, SAŠK je uspostavom nove Jugoslavije doživio sudbinu mnogih nogometnih kolektiva na način da je došlo do prisilne zabrane rada i zatiranja povijesti ovog sarajevskog kluba.

U novije vrijeme SAŠK je obnovljen, ali se natječe u nižim ligaškim natjecanjima, te je potrebno mnogo truda i zalaganja da se eventualno ponovno vrati na putove stare slave.