13.8 C

Engleska prvi put u povijesti u finalu Eura

Nogometaši Engleske su pobijedili nakon produžetaka Dansku rezultatom 2:1 na Wembleyju i plasirali se prvi put u finale Eura gdje će igrati protiv Italije.

U uvodnih 25 minuta nije se mnogo toga dešavalo, no kada je Damsgaard šutirao s vrha kaznenog prostora tik pored gola počeli su otvoreni napadi obje ekipe.

U 30. minuti Danci su poveli a upravo je Damsgaard fantastično pogodio iz slobodnog udarca i tek u polufinalu smo vidjeli prvi pogodak iz slobodnjaka na ovogodišnjem Euru.

Osam minuta kasnije Englezi su imali stopostotnu šansu kada je Kane uposlio Sterlinga koji izlazi sam ispred Schmeichela, ali šutira direktno u njega.

Ipak, već u narednom napadu Engleska je uspjela izjednačiti. Kane je dodao do Sake, on probija po desnoj strani i ubacuje oštro u peterac za Sterlinga, a ispred napadača Manchester Cityja intervenirao je Kjaer ali je ubacio loptu u vlastitu mrežu za 1:1.

Otvorena igra je nastavljena i u drugom poluvremenu. U 55. minuti Mount je centrirao iz slobodnjaka s desne strane, Maguire je sjajno šutirao glavom a Schmeichel maestralno brani i spašava čist gol.

I u nastavku susreta obje ekipe su male nekoliko poluprilika, no golmani nisu morali intervenirati i susret je otišao u produžetke.

U 104. minuti dosuđen je diskutabilan penal nad Sterlingom, a odgovornost na sebe je preuzeo Kane. Kapetanu Engleske je Schmeichel obranio udarac sa bijele točke, no lopta se odbila direktno na nogu napadaču Tottenhama kojem nije bilo teško pogoditi prazan gol za 2:1.

U drugom poluvremenu Danci su dali sve od sebe da izjednače, no u tome nisu uspjeli i više od 60.000 navijača na Wembleyju je zapjevalo “Nogomet se vraća kući” (“Football’s coming home”), moto pod kojim Englezi već 22. veliko natjecnje uzastopno najavljuju titulu.