Naslovnica Sport Rukomet Europsko rukometno prvenstvo: Euro 2020

Europsko rukometno prvenstvo: Euro 2020

Europsko rukometno prvenstvo održava se u Austriji, Norveškoj i Švedskoj od 9. do 26. siječnja 2020., a na njemu sudjeluje i hrvatska rukometna reprezentacija koja je smještena u skupinu A u Grazu, gdje će joj suparnici biti Crna Gora, Bjelorusija i Srbija.

Ovo Europsko prvenstvo prvo je koje se igra u tri države i prvo u novom (proširenom) formatu natjecanja, s 24 reprezentacije.

Šest je skupina s po četiri reprezentacije i iz tih uvodnih grupa po dvije najbolje plasirat će se u drugi krug. U tom drugom krugu formirat će se dvije nove skupine s po šest reprezentacija, odakle će po dva najbolja otići u polufinale i borbu za medalje, dok će trećeplasirani iz tih skupina igrati utakmicu za peto mjesto.

Osim što je borba za europski tron sama po sebi uzbudljiva, dodatnu draž ovom Euru daje i činjenica da je riječ o izlučnom natjecanju za plasman na Olimpijske igre. Zasad je iz Europe samo Danska, kao aktualni svjetski prvak, osigurala nastup u Tokiju sljedećeg ljeta, a njima će se priključiti ona reprezentacija koja ili osvoji zlato na Europskom prvenstvu ili u finalu izgubi baš od Danaca.

Raspored i satnice svih utakmica

Skupina A (Graz):
9. siječnja u 18:15: Bjelorusija – Srbija
9. siječnja u 20:30: HRVATSKA – Crna Gora

11. siječnja u 16:00: HRVATSKA – Bjelorusija
11. siječnja u 18:15: Crna Gora – Srbija

13. siječnja u 18:15: Crna Gora – Bjelorusija
13. siječnja u 20:30: Srbija – HRVATSKA

Skupina B (Beč):
10. siječnja u 18:15: Češka – Austrija
10. siječnja u 20:30: Sjeverna Makedonija – Ukrajina

12. siječnja u 16:00: Češka – Sjeverna Makedonija
12. siječnja u 18:15: Austrija – Ukrajina

14. siječnja u 18:15: Austrija – Sjeverna Makedonija
14. siječnja u 20:30: Ukrajina – Češka

Skupina C (Trondheim):
9. siječnja u 18:15: Njemačka – Nizozemska
9. siječnja u 20:30: Španjolska – Latvija

11. siječnja u 16:00: Latvija – Nizozemska
11. siječnja u 18:15: Španjolska – Njemačka

13. siječnja u 18:15: Latvija – Njemačka
13. siječnja u 20:30: Nizozemska – Španjolska

Skupina D (Trondheim):
10. siječnja u 18:15: Francuska – Portugal
10. siječnja u 20:30: Norveška – Bosna i Hercegovina

12. siječnja u 16:00: Portugal – Bosna i Hercegovina
12. siječnja u 18:15: Francuska – Norveška

14. siječnja u 18:15: Bosna i Hercegovina – Francuska
14. siječnja u 20:30: Portugal – Norveška

Skupina E (Malmö):
11. siječnja u 16:00: Mađarska – Rusija
11. siječnja u 18:15: Danska – Island

13. siječnja u 18:15: Island – Rusija
13. siječnja u 20:30: Danska – Mađarska

15. siječnja u 18:15: Island – Mađarska
15. siječnja u 20:30: Rusija – Danska

Skupina F (Göteborg):
10. siječnja u 18:15: Slovenija – Poljska
10. siječnja u 20:30: Švedska – Švicarska

12. siječnja u 16:00: Švicarska – Poljska
12. siječnja u 18:15: Švedska – Slovenija

14. siječnja u 18:15: Švicarska – Slovenija
14. siječnja u 20:30: Poljska – Švedska

Skupina I (Beč):
16. siječnja
C1 – B2
A2 – C2
A1 – B1

18. siječnja
C1 – B1
A1 – C2
A2 – B2

20. siječnja
A1 – B2
A2 – C1
B1 – C2

22. siječnja
A1 – C1
A2 – B1
B2 – C2

Skupina II (Malmö):
17. siječnja
F1 – E2
D2 – F2
D1 – E1

19. siječnja
F1 – E1
D1 – F2
D2 – E2

21. siječnja
D1 – E2
D2 – F1
E1 – F2

22. siječnja
D1 – F1
D2 – E1
E2 – F2

Polufinale (Stockholm):
24. siječnja u 18:00: I1 – II2
24. siječnja u 20:30: II1 – I2

Utakmica za peto mjesto (Stockholm):

25. siječnja u 16:00: I3 – II3

Utakmica za treće mjesto (Stockholm):

25. siječnja u 18:30: poraženi iz prvog polufinala – poraženi iz drugog polufinala

Finale (Stockholm):
26. siječnja u 16:30: pobjednik prvog polufinala – pobjednik drugog polufinala