17.9 C
Četvrtak, 28 ožujka, 2024

HŠK Zrinjski: Rekorder se nakon četiri proljeća konačno probudio

Prve proljetne utakmice uvijek su škakljive, što u Zrinjskom jako dobro znaju. Jer prethodno ovoj godini, u koju su ušli s maksimalnih šest bodova iz dva kola, četiri proljeća zaredom bili su neuvjerljivi – ne nužno bez učinka, ali generalno tada nitko Pod Bijelim brijegom nije mogao biti zadovoljan. Nismo sigurno kako je došlo do promjene navika, no možda nije ni bitno. Važnije pitanje glasi: Je li promjena znakovita?
Iz nekog su razloga Plemići prethodnih godina na startu drugog dijela prvenstva redovito bili pospani – ne bi proradili odmah, ili bi bod(ove) osvojili u kontroverznim okolnostima, zbog čega bi se neko vrijeme vukli repovi. Ove su zime, opet iz ne do kraja jasnih razloga, odlučili da je dosta – u Zenici su slavili 2:0, istim su rezultatom kod kuće srušili Slobodu. Nitko nije mogao prigovoriti njihovim pobjedama, a osvojene su kontroliranim partijama u kojima rivali jesu imali svoje šanse, ali je Zrinjski jednostavno igrao – ne za jedan, nego dva gola više. Brojke su ohrabrujuće, jer računajući zadnja četiri kola jeseni, u nizu su od šest utakmica bez poraza, šef struke Mladen Žižović tu je pet utakmica, svezao je tri pobjede. Sve djeluje kao u bajci, no hoćemo li na kraju sezone zaista svjedočiti ‘happy endu’?

Četiri neuvjerljiva proljeća

Prije tri sezone (veljača 2016.), zadnji put kada se igrala Liga 16, Zrinjski je proljeće otvorio domaćim remijem sa Sarajevom. Bordo tim je dva puta vodio, u 84. minuti Nemanja Bilbija je zabio za konačnih 2:2 i spasio bod.  Sreća za Zrinjski i Marinovića, i tada je u kadru bio Bilbija koji je vrativši se u staro jato iz Koreje u dvije utakmice zabio dva puta, a treba se sjetiti i toga da je pogodio s penala – nakon žestokog negodovanja gostiju zbog činjenice da je prekršaj na Veselinoviću uopće okarakteriziran kao najstroža kazna. Nije da je domaći remi sa Sarajevom neuspjeh, ali trobod je izostao, a ovdje o tomu pričamo… o tomu je bilo riječ i u veljači 2017., kada je Tomislav Tomić sjajnim udarcem s vrha šesnaest na Bilinom polju doveo Plemiće u vodstvo, da bi se Mostarci u nastavku na penal rivala žalili – uzalud. Realan ili ne, bio je to rezultat koji je najavio razilazak s trenerom Ivicom Barbarićem, koji se uskoro dogodio. Pretprošlog proljeća dogodio se GOŠK – koji je Plemstvo pošteno namučio Pod Bijelim brijegom. Gabeljani su došli igrati, a domaćin je na to uzvratio dva se puta vraćajući golovima iz kaznenih udaraca, oba puta preko Miloša Filipovića – isti igrač odlučio je utakmicu pogotkom glavom u 89. minuti. Penali su u arhivu zavedeni kao neuvjerljivi, više nego diskutabilni. I onda je došlo prošlo, prvo trokružno proljeće… i opet nije bilo dobro. Nakon ranog vodstva Širokog (u 15. minuti s penala pogodio Franjić), bod je u 83. minuti spasio Filipović. Da prošlo proljeće ostane u lošijem sjećanju, Radnik je kolo nakon toga iz Mostara odnio bod (0:0), nakon čega je to u Doboju kod Kaknja učinila i Mladost (0:0), da bi zatim Sarajevo gostujućom pobjedom (1:0) prošlo dalje u Kupu.

Neka druga priča, neki drugi Zrinjski

Ovo proljeće ne da je neka druga priča, nego je ovo i neki drugi Zrinjski. Zrinjski kojem nisu trebali sumnjivi penali, Zrinjski koji je rutinom došao do bodova.
– Poslije Čelika u Zenici, kući smo igrali protiv Slobode, ekipe koja se bori za ostanak. Već u prvom dijeli ispunili smo cilj, da bi u drugom završili posao, rekao je Nemanja Bilbija i tako zapravo bez previše umotavanja rekao kako stvari stoje.
Zrinjski si je postavio cilj, Zrinjski ga je ispunio. Nije to bilo baš tako jednostavno, kao što djeluje, ali Zrinjski je odigrao tako da je ostavi taj dojam lakoće – bez puno naprezanja. Naravno, ništa šest bodova neće značiti ako Zrinjski u idućem, zadnjem kolu drugog kruga prvenstva, ne uzme nešto na Pecari, ali nije ni da će to biti kraj svijeta. Možda tek kraj nadanja da sedma titula ove godine može stići Pod Bijeli brijeg…
Ali baš je to poanta priče o buđenju koje je potrajalo četiri proljeća. Jer sada kada je Zrinjski krenuo savršeno, kada ima šest bodova iz prva dva kola proljeća – zašto ne bi nakon tri imao devet? Žižović i društvo sami su se izborili da se nađu u toj poziciji pa je dodatni pritisak zapravo i nepotreban.

Piše: Slaven Nikšić