13.8 C

Kvalifikacija za EURO 2024: Francuska očitala lekciju ‘tulipanima‘, Lukaku se vratio u velikom stilu hat-trickom za Belgiju

U najjačoj utakmici drugog dana kvalifikacija za EURO 2024. aktualni svjetski doprvaci nogometaši Francuske uvjerljivo su nadigrali Nizozemsku na svom Stade de Franceu sa 4-0 (3-0) u skupini B.

Francuska je uraganski krenula u dvoboj i već u 8. minuti imala vodstvo 2-0. Prvi pogodak postigao je Griezmann (2) nakon samo dvije minute preciznim udarcem sa 15-ak metara nakon odlične asistencije novog kapetana Mbappea, da bi na 2-0 uz podosta sreće povisio Upamecano (8). Pitanje pobjednika bilo je riješeno još u prvoj polovici prvog poluvremena kada je Mbappe (21) svojim klasičnim bijegom i udarcem iskosa s lijeve strane pogodio za 3-0. Konačni rezultat svojim drugim golom postavio je Mbappe (88) koji je pred kraj dvoboja još jednom ismijao gostujuću obranu i preciznim udarcem sa 18 metara pogodio donji desni kut. Očajnu večer Nizozemske upotpunio je i Depay koji u sudačkoj nadoknadi nije uspio iskoristiti kazneni udarac, njegov pokušaj zaustavio je Maignan.

Nizozemska, koja će u lipnju biti suparnik Hrvatske u polufinalu završnog turnira Lige nacija, pod vodstvom novog izbornika Ronalda Koemana izgledala je potpuno izgubljeno, pogotovo u obrani.http://

U drugoj utakmici skupine B Grčka je lakoćom sa 3-0 (2-0) kao gost svladala autsajdera Gibraltar golovima Masourasa (11), Siopisa (45) i Bakasetasa (58).

Niti Fernando Santos koji je nakon SP-a klupu Portugala zamijenio Poljskom neće svoju prvu utakmicu u novoj ulozi pamtiti po dobrom, u susretu 1. kola skupine E Češka je u Pragu bila uvjeriljva protiv Poljske sa 3-1 (2-0). Gotovo nevjerojatno zvuči da je nakon samo dvije i pol minute igre bilo već 2-0 za Čehe, prvi gol postigao je Krejči (1) glavom nakon samo 27 sekundi, dok je ubrzo potom Čvančara (3) povisio na 2-0. Kuchta (64) je sredinom nastavka povisio na 3-0 da bi Szymanski (87) u završnici samo ublažio poraz Poljaka.

Moldavija i Farski otoci su u drugoj utakmici ove skupine u Kišinjevu igrali 1-1 (0-1). Poveli su gosti golom Mikkelsena (27), a poravnao je Nicolaescu (87-11m).

Jedini novi izbornik na klupi reprezentacije koja je nastupila na nedavnom Svjetskom prvenstvu u Katru, a koji je pobjednički krenuo u novi zadatak je Domenico Tedesco, Belgija je kao gost u Solni svladala Švedsku sa 3-0 (1-0) u susretu skupine F. Najbolji strijelac belgijske reprezentacije u povijesti Romelu Lukaku (35, 49, 82) tri puta se našao na pravom mjestu i golovima okončao odlične akcije suigrača.http://

Austrija je u drugoj utakmici ove skupine opravdala ulogu favorita svladavši u Linzu Azerbajdžan sa 4-1 (2-0). Dvostruki strijelac bio je Sabitzer (28, 50), a po jedan gol su dodali Gregoritsch (29) i Baumgartner (69), dok je Mahmudov (64) pogodio za goste.

Srbija je u susretu skupine G u Beogradu lako sa 2-0 (1-0) nadigrala Litvu golovima Tadića (16) i Vlahovića (53), dok je u ranije odigranoj utakmici ove skupine Crna Gora kao gost pobijedila Bugarsku u Razgradu sa 1-0 (0-0) pogotkom Krstovića (70).

Rezultati

SKUPINA B:

Francuska – Nizozemska 4-0 (Griezmann 2, Upamecano 8, Mbappe 21, 88)

Gibraltar – Grčka 0-3 (Masouras 11, Siopis 45, Bakasetas 58)

SKUPINA E:

Češka – Poljska 3-1 (Krejči 1, Čvančara 3, Kuchta 64/Szymanski 87)

Moldavija – Farski otoci 1-1 (Nicolaescu 87-11m/Mikkelsen 27)

SKUPINA F:

Švedska – Belgija 0-3 (Lukaku 35, 49, 82)

Austrija – Azerbajdžan 4-1 (Sabitzer 28, 50, Gregoritsch 29, Baumgartner 69/Mahmudov 64)