9.9 C
Petak, 19 travnja, 2024

Potop u Armeniji, Bosna i Hercegovina izgubila 4:2

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine je u šestom kolu grupe J kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2020. godine poražena od Armenije rezultatom 4:2.

U trećoj minuti utakmice Zmajevi su opasno zaprijetili. Lopta je došla do Edina Džeke koji je sjajno šutirao, no pogodio je stativu da bi već u sljedećem napadu Armenci poveli. Nakon ubacivanja sa desne strane, obrana BiH je katastrofalno reagirala, lopta je došla do Mkhitaryana koji je doveo Armence u vodstvo. Ipak, deset minuta kasnije došli smo do izjednačenja rezultata.

Cimirot je uposlio Gojaka koji je ubacio u sredinu za Džeku, a napadač BiH je rutinski zatresao mrežu vratara Armenije za izjednačenje rezultata. Minutu kasnije Armenci prijete. Jedna odbijena lopta je došla pravo na nogu Mkrtchyana, no njegov udarac je završio pravo u rukama Ibrahima Šehića da bi u 17. minuti Armenci imali još jednu šansu, no šut Mkhitaryana nakon kornera je otišao preko gola.

U 22. minuti susreta Gojakov pokušaj je obranio Airapetyan, a šest minuta kasnije nova šansa za BiH. Džeko je sjajno proigrao Bešića koji je umjesto da šutira proigrao Višću, no njegov udarac je obranio vratar Armenije. Nova šansa za našu reprezentaciju viđena je u 38. minuti susreta kada je Pjanić iz slobodnjaka sjajno šutirao, ali je njegov udarac otišao pored gola.

BiH ponovo prijete u 39. minuti susreta. Nakon fantastičnog kontranapada, lopta je došla do Muhameda Bešića koji je dobro šutirao, no armenski vratar je odlično obranio udarac veznjaka Sheffield Uniteda, a tri minute kasnije nova velika prilika za BiH reprezentaciju.

Pjanić je ubacio iz kornera za Džeku koji je šutirao glavom pored gola, a posljednje uzbuđenje u prvom dijelu je viđeno u sudačkoj nadoknadi kada je Šehić obranio udarac Barseghyana.

U nastavku su prvi zapprijetili Armenci koji su imali četiri veoma dobre šanse u svega dvije minute. Prvo je sjajno pokušao Barseghyan, no Šehić je njegov udarac odbio u korner nakon kojeg je Hovsepyan šutirao glavom, ali pored gola. Već u sljedećem napadu, naša odbrana katastrofalno griješi, lopta dolazi do Adamyana koji je bio u sjajnoj poziciji, no šutirao je pored gola da bi potom ponovo Barseghyan pokušao, ali je lopta otišla preko gola.

Igrala se 54. minuta kada je Ghazaryan šutirao preko gola, a tri minute kasnije novo uzbuđenje pred BiH golom. Adamyan je propustio loptu, a ona je došla do Barseghyana koji je šutirao preko gola. BiH reprezentacija je prvi put u nastavku zaprijetila nakon točno sat igre kada je Pjanić iz slobodnjaka šutirao preko gola, a minuti kasnije Šehić je obranio dalekometni pokušaj Mkrtchyana.

U 62. minuti susreta najbolja šansa za našu reprezentaciju u drugom dijelu, ali je Airapetyan obranio udarac Gojaka da bi tri minute kasnije Cimirot šutirao preko gola. Armenci su do još jednog vodstva stigli u 66. minuti susreta. Poslije jednog duplog pasa lopta je došla do Mkhitaryana, a novi saigrač Edina Džeke u Romi je fantastičnim udarcem matirao Šehića za novo vodstvo domaćih.

Do izjednačenja rezultata smo stigli u 70. minuti utakmice. Kolašinac je ubacio sa lijeve strane, a Gojak je zatresao mrežu Airapetyana za izjednačenje rezultata. Dvije minute kasnije Šehić je obranio udarac Ghazaryana kao i Adamyana u 74. minuti susreta, a onda je Airapetyan uzvratio na drugoj strani, te je zaustavio udarac napadača naše reprezentacije Edina Džeke.

Armenci su do još jednog vodstva stigli u 77. minuti susreta. Mkhitaryan je ubacio sa lijeve strane, a mrežu Šehića je zatresao Hambartsumyan da bi nedugo poslije toga Šehić zaustavio udarac Adamyana. U 86. minuti susreta BiH reprezentativci su još jednom ozbiljno zaprijetili, no Airapetyan je obranio udarac Bičakčića da bi posljednje uzbuđenje viđeno minutu kasnije kada je Zukanović šutirao pored gola.

Ghazaryan je u 88. minuti susreta pokušao, ali je njegov pokušaj otišao pored gola da bi u prvoj minuti sudačke nadoknade Amer Gojak imao fantastičnu šansu, no golman reprezentacije Armenije Airapetyan je obranio njegov udarac. Armenci su do kraja susreta uspjeli postići i četvrti gol i to preko našeg Stjepana Lončara koji je u petoj minuti nadoknade zatresao mrežu Šehića i postavio konačan rezultat utakmice.

Porazom u Jerevanu BiH nacionalni tim je došao u gotovo nemoguću situaciju kada je u pitanju plasman na Europsko prvenstvo 2020. godine kroz kvalifikacije budući da nakon šest utakmica imamo sedam bodova, a Finska koja je na drugom mjestu ima 12 i utakmicu manje koju će odigrati večeras protiv selekcije Italije. Jedina preostala šansa za BiH reprezentaciju jeste da se kroz baraž Lige nacija plasiramo na EURO.

Stadion: Vazgen Sargsyan Republican Stadium. Gledatelja: 7.250. Sudač: Benoît Bastien (Francuska), asistenti: Hicham Zakrani i Frédéric Haquette (oba Francuska), četvrti sudac: Benoît Millot (također Francuska).

Žuti kartoni: Ghazaryan, Airapetyan (Armenija), Višća, Bešić, Pjanić, Džeko (Bosna i Hercegovina). Strijelci: 1:0 – Mkhitaryan (3), 1:1 – Džeko (13), 2:1 – Mkhitaryan (66), 2:2 – Gojak (70), 3:2 – Hambartsumyan (77), 4:2 – Lončar (95ag).

Armenija: Airapetyan, Haroyan, Mkrtchyan (76. Grigoryan), Ghazaryan, Barseghyan, K. Hovhannisyan (83. A. Hovhannisyan), Ishkanyan, Mkhitaryan, Hambartsumyan, Hovsepyan (79. Vardanyan), Adamyan. Selektor: Armen Gyulbudaghyants.

Bosna i Hercegovina: Šehić, Todorović (85. Bajić), Kolašinac, Zukanović, Bičakčić, Cimirot, Pjanić, Bešić (80. Lončar), Gojak, Višća (64. Duljević), Džeko. Selektor: Robert Prosinečki.