16.9 C
Četvrtak, 28 ožujka, 2024

Reprezentacija BiH izgubila od Nizozemske i ispala iz elitne grupe Lige nacija

Nogometna reprezentacija BiH poražena je u Amsterdamu protiv Nizozemske rezultatom 3:1 u okviru 5. kola grupe 1 UEFA-ine Lige nacija. Zmajevi su ovim porazom definitivno ispali iz elitne A lige ovog natjecanja.

U 3. minuti Wijndal je ubacio s lijeve strane, lopta je imala nezgodan luk i pogodila je stativu. Zmajevi su uzvratili već u narednom napadu kada je Višća ostavio povratnu loptu za Pjanića, ali njegov dobar udarac sa 20-ak metara prošao pored gola.

Ipak, već u 6. minuti bilo je 1:0. Nizozemci su izveli krasnu akciju po lijevoj strani, a usamljenom Wijnaldumu nije bilo teško da na pas Dumfriesa pogodi praznu mrežu za 1:0.

Reprezentacija BiH je igrala otvoreno, a do izjednačenja je stigla u 13. minuti. Gojak je probio po lijevoj strani i odigrao za Pjanića koji je bio sam na vrhu kaznenog prostora, ali je iz čiste situacije šutirao preko gola.

Kazna je uslijedila samo 60 sekundi kasnije. Domaći su izveli sličnu akciju kao kod prvog gola nakon koje je Berghuis glavom na drugoj stativi spustio loptu za Wijnalduma. Naša obrana je spavala i veznjaku Liverpoola opet nije bilo teško da matira Šehića za 2:0.

Mnogo sreće imali smo u 27. minuti. Još jednom naša očajna odbrana bila je izigrana, a Luuk de Jong je po treći put zatresao bh. mrežu. Ipak, sudci su pogrešno procijenile situaciju i dosuđen je nepostojeće zaleđe te je ostalo 2:0.

Do isteka prvog dijela vidjeli smo po jednu polupriliku na obje strane. Wijnaldum je prijetio Šehiću, a Krunić Krulu, ali nije bilo promjene rezultata.

Na početku drugog dijela Berghuis je u 47. minuti izašao sam ispred Šehića, ali je naš golman sjajno obranio i spasio je čist pogodak. Čuvar mreže Konyaspora je bio na visini zadatka i četiri minute kasnije kada je odlično obranio udarac Depaya.

Višća je imao dobru priliku u 54. minuti kada je nakon povratne lopte Hodžića šutirao pored gola, ali kako je to već bilo i kod prva dva gola, momentalno je uslijedila kazna.

Dumfries je dobio duel sa Kolašincem i uposlio je Depaya koji je s pet metara bez problema ubacio loptu u mrežu za 3:0.

Bajević je potom u igru ubacio Vladana Danilovića i Smaila Prevljaka, a napadač belgijskog Eupena je samo dvije minute nakon ulaska zatresao mrežu.

Višća je oštro ubacio loptu kroz šesnaesterac, a Prevljak se vrlo dobro snašao i udarcem iz prve smanjio je na 3:1 u 63. minuti. Bio je to njegov prvijenac u reprezentativnom dresu,

Sličnu kombinaciju vidjeli smo u 78. minuti, ali ovoga puta Prevljak nije imao sreće. Lopta je prošla pored stative i do kraja je ostalo 3:1.

Zmajevi već u srijedu igraju posljednji meč ovoga izdanja Lige nacija kada će na Grbavici od 20 sati i 45 minuta dočekati selekciju Italije.

Nizozemska – BiH 3:1 (Wijnaldum 6′, 14′, Depay 55′ / Prevljak 63′)