13.8 C

Reprezentacija BiH pobjedom protiv Islanda krenula po plasman na Euro

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine trijumfalno je počela kvalifikacije za Europsko prvenstvo 2024. godine, pobjedom na Bilinom polju u 1. kolu grupe J protiv selekcije Islanda rezultatom 3:0.

Uoči same utakmice stigla je vijest da zbog povrede leđa kapetan Edin Džeko ne može igrati, pa je novi-stari izbornik Faruk Hadžibegić na povratničkom debiju izabrao formaciju 3-5-2 s novajlijom Benjaminom Tahirovićem u startnoj postavi.

Već u 5. minuti Demirović je izašao sam ispred golmana Islanda, ali je Runarsson obranio njegov udarac. Samo pet minuta kasnije Dedić je ubacio s desne strane, Demirović glavom šutirao iz punog trka s nekih 10-ak metara, ali sjajno je obranio golman Islanda.

Ipak, u 14. minuti sve je eksplodiralo. Dedić je sjajno probio po desnoj strani, ubacio je loptu za Prevljaka, a nakon što je njegov udarac blokiran, lopta se odbila do Krunića koji iz neposredne blizine pogađa za 1:0.

Naš tim je potpuno dominirao i kontrolirao igru protiv slabih gostiju, a Zmajevi su do drugog gola došli u 40. minuti.

Dedić je još jednom probio po desnoj strani, ubacio, a opet je Krunić izvanredno reagirao i majstorskim udarcem povisio je na 2:0.

U drugom poluvremenu značajno je pao tempo igre – naš tim je bio zadovoljan velikim vodstvom, dok je Island bio nemoćan da bilo šta uradi pred našim golom.

Ipak, iz takve igre, pitanje pobjednika riješeno je u 64. minuti. Večeras fantastični Dedić ušao je s desne strane u sredinu, a nakon toga izvanredno pogodio lijevom nogom sa vrha šesnaesteraca za konačnih 3:0.

BiH je tako na sjajan način počela kvalifikacije za Euro, ali vremena za slavlje nema mnogo s obzirom da već u nedjelju u Bratislavi gostujemo Slovačkoj i imat ćemo priliku da eventualnim dobrim rezultatom već sada steknemo kapitalnu bodovnu zalihu pred nastavak kvalifikacija u lipnju.