(VIDEO) NBA finale: Boston Celticsi sada vode 2-1 u finalnoj seriji NBA playoffa

WARRIORSI SU IZGUBILI, ALI TO ZA NJIH NIJE NAJGORA VIJEST: HOĆE LI SE CURRY OPORAVITI DO ČETVRTE UTAKMICE?

Košarkaši Bostona u ovogodišnjem doigravanju nisu suparnicima dopustili da ih pobijede dvaput zaredom i bili su odlučni da to ne dopuste ni u prvoj utakmici NBA finala odigranoj u TD Gardenu nakon 2010. te su sa 116:100 svladali Golden State za vodstvo 2-1 u finalnoj seriji.

Celticsi su svoje navijače učinili bezbrižnima većim dijelom utakmice. Jaylen Brown se pobrinuo za dobar start momčadi postigavši 17 od svojih 27 poena u prvoj četvrtini nakon koje je Bostonova prednost već bila dvoznamenkasta (33:22).

Stephen Curry i Golden State su u drugoj četvrtini naznačili svoj napadački arsenal, ali su Celticsi na poluvremenu imali 12 koševa prednosti (68:56). Kao i u prethodna dva dvoboja odigrana u San Franciscu, Warriorsi su u trećoj četvrtini imali svoj najbolji period i zaprijetili su preokretom. Nakon trice Jaysona Tatuma za Bostonovih +11 (82:71) na polovici treće četvrtine, gosti su u samo dvije i pol minute napravili seriju 12:0 kojom su poveli sa 83-82, a Steph Curry je u tom nizu sudjelovao sa sedam koševa.

“Biti sabrani, ostati mirni. Već smo to prošli”, pojasnio je nakon dvoboja Marcus Smart kako su on i suigrači razmišljali u tom trenutku.

Upravo tako su i izgledali do kraja utakmice. Vodstvo Warriorsa bilo je kratkog vijeka. Zahvaljujući koševima Smarta, Tatuma i Granta Williamsa Celticsi su osigurali četiri koša prednosti (93:89) za završnih 12 minuta. Ostatak su učinili obranom. Zadržali su Warriorse na samo 11 poena u zadnjoj četvrtini i došli do uvjerljive pobjede za vodstvo 2-1 u finalnoj seriji.

Statistički gledano, najveća razlika između Celticsa i Warriorsa u prvom bostonskom obračunu nastala je u skoku, 47-31 za domaću momčad, 15-6 u napadačkim skokovima.

“Imali smo dojam da su nas ‘ubijali’ u skoku u prve dvije utakmice. Željeli smo staviti naglasak na to”, izjavio je domaći centar Robert Williams III. koji je uhvatio 10 lopti, a uz to imao četiri blokade i osam poena.

No, i oni koji su bili najeksponiraniji među strijelcima, odradili su svoju skakačku zadaću. Tako je najbolji strijelac Jaylen Brown uz 27 poena imao i devet skokova te šest asistencija. Jayson Tatum je ubacio 26 poena uz devet asistencija i šest skokova, a Marcus Smart je spojio 24 poena, sedam skokova i pet asistencija. Al Horford je sakupio 11 poena i osam skokova.

Golden State je patio od nedostatka raspoloženih igrača u napadu. Stephen Curry je ubacio 31 poen, Klay Thompson je dodao 25, a Andrew Wiggins 18. Ostatak momčadi je postigao 26 poena. No, Warriorsima je nedostajalo i energije u obrani, što je prvi priznao Draymond Green.

“Bio sam mekan. To je bilo najveće razočaranje za mene, za nas.”

Ali to nije bilo najgore što se moglo dogoditi gostima. U završnici dvoboja, u jednoj borbi za loptu, Al Horford je pao na nogu Stepha Curryja. Kapetan Warriorsa ostao je još neko vrijeme u igri, prije nego što je Steve Kerr na -14 u 2:19 minuta do kraja povukao svoje najjače snage s parketa.

“Nismo ih mogli više sustići. Vidjet ćemo što će biti sa Stephom. Više ćemo znati sutra.”

Curry je odmah nakon dvoboja uputio ohrabrujuću poruku za svoje suigrače i navijače Golden Statea.

“Bit će bolno, ali mislim da ću biti dobro. Ne vjerujem da ću propustiti utakmicu. Iskoristit ću sljedećih 48 sati da bih bio spreman.”