15.5 C

Zagrebački Dinamo napravio je veliki korak prema obrani naslova prvaka Hrvatske

Rijeka porazom od Dinama ispala iz utrke za naslovom prvaka, Bijeli su u nastavku pali energetski i na planu koncentracije

RIJEKA – DINAMO 1:2 (Čerin 6′ / Emreli 79′, Ademi 86′)

Rujevica. Gledatelja 7364. Sudac: Mario Zebec (Varaždin). Pomoćnici: Tomas i Šarić. Četvrti sudac: Lovrić. VAR: Pejin. AVAR: Križarić. Delegat: Valić.

RIJEKA: Labrović – Krešić, Velkovski (od 82. Čestić), Smolčić – Solano (od 58. Vukčević), Selahi (od 82. Bušnja), Lepinjica, Gnezda Čerin, Ampem – Drmić, Abass (od 70. Murić) Trener: Goran Tomić.

DINAMO: Livaković – Lauritsen (od 58. Emreli), Šutalo, Theophile – Ristovski (od 77. Špikić), Gojak (od 46. Andrić), Mišić, Ademi, Bočkaj – Petković (od 71. Tolić), Oršić. Trener: Željko Kopić.

Zagrebački Dinamo napravio je veliki korak prema obrani naslova prvaka Hrvatske pobijedivši na gostovanju kod Rijeke sa 2-1 (0-1) u derbiju 30. kola Prve HNL.

Riječani su poveli već u 6. minuti golom Adama Gnezde Čerina. Dinamo je do pobjede došao preokretom u drugom poluvremenu. U 79. minuti izjedančio je azerbajdžanski reprezentativac Mahir Emreli, a u 86. minuti pobjedu Zagrepčanima donio je Dinamov kapetan Arijan Ademi. Riječani su kraj utakmice dočekali s desetoricom igrača, jer je u četvrtoj minuti sučevog dodatka zbog namjernog udaranja laktom izravan crveni karton dobio Anton Krešić.

Dinamo se pobjedom vratio na vrh prvoligaške ljestvice sa 63 boda, dva više od Osijeka koji ima utakmicu više od Dinama. Hajduk je sa 56 bodova, također uz utakmicu manje, na trećem mjestu, a Rijeka je sa 55 bodova četvrta te je vjerojatno ispala iz borbe za prvaka.

Rijeka je imala odlično otvaranje derbija na Rujevici i do pogotka stigla već iz prve ozbiljne akcije. Abass je prošao po lijevom boku i pravovremenim dodavanjem pronašao Adama Gnezdu Čerina u kaznenom prostoru. Slovenski veznjak je zaljuljao Stefana Ristovskog i odmjerenim udarcem desnom nogom pogodio suprotan donji kut Dinamovog gola. Dominik Livaković je bio pokriven, što je bilo dovoljno da toliko zakasni u reakciji koliko je bilo dovoljno da ne uspije zaustaviti precizan udarac Gnezde Čerina.

Gotovo dvije minute trajala VAR provjera je li pri udarcu Čerina Drmić bio u nedopuštenom položaju i time ometao Livakovića pri intervenciji, ali je na oduševljenje domaćih navijača Zebec pokazao na centar.

Pokazalo se da je to bio jedini udarac domaće momčadi u prvom poluvremenu.

Nije se ni Dinamo previše puta našao u prilici ugroziti Nediljka Labrovića, ali kad je trebalo, domaći vratar se iskazao. Na najvećem je iskušenju bio u 17. minuti. Ristovski je prošao po desnom boku i ubacio pred vrata, gdje se spetljao riječki stoper i servirao loptu za Brunu Petkovića. Dinamov napadač je u padu zahvatio loptu, ali mu je Labrović ušao u šut u sačuvao svoju mrežu.

Rijeka je imala još jednu lijepu akciju u prvom dijelu, kad je u 26. minuti Drmić driblingom prevario Bočkaja, ubacio u kazneni prostor, ali Abass nije uspio dobro zahvatiti loptu.

Slična akciju sa istim ishodom izveo je Dinamo u 30. minuti. Po lijevoj strani su kombinirali Bočkaj i Oršić koji je povratnom loptom pronašao Amera Gojaka na rubu kaznenog prostora, ali je njegov završni udarac bio loš.

U nastavku je Rijeka prepustila posjed Dinamu i odlučila čekati svoje prilike iz kontranapada. Taktika je donijela rezultat, jer su Riječani došli do prilika, ali je izostala realizacija.

U 59. minuti Abassov udarac iz dobre pozicije je prohujao pokraj vratnice, a i Drmić je u 62. minuti mogao udvostručiti prednost domaćina. Dobio je odličnu loptu iza leđa Dinamove obrane, ušao u kazneni prostor i izašao sam pred Livakovića koji mu je ‘uklizao u šut’. Drmić je prebacio Dinamovog vratara, ali je prebacio i vrata pa je velika prilika ostala neiskorištena.

Dvije minute poslije Bočkaj je dobio priliku oprobati svoj udarac, ali je njegov voleja nakon Andrićevog ubačaja prohujao pokraj gola.

Što se bližio kraj utakmice, Dinamovi napadi su bivali sve opasniji, a inicijativa momčadi Željka Kopića donijela je rezultat u 79. minuti. Isplatili su se potezi koje je povukao Dinamov strateg, jer su u akciji za izjednačujući pogodak glavnu ulogu odigrali igrači s klupe.

Kombinirali su Mahir Emreli i Komnen Andrić na rubu kaznenog prostora. Andrić je na kraju ostavio loptu na 18 metara za azerbajdžanskog napadača koji je ljevicom naciljao donji lijevi kut riječkog gola. Udarac je bio dovoljno snažan i precizan da ga Labrović nije uspio zaustaviti.

Nije se Dinamo zadovoljio izjednačenjem. Krenuli su “modri” po pobjedu i do nje stigli u 86. minuti. Nakon ubačaja s lijeve strane Arijan Ademi je primio loptu u srcu kaznenog prostora, prsima je spustio na lijevu nogu i snažnim udarcem svladao riječkog čuvara mreže.

Riječani su pokušali do kraja doći barem do izjednačenja, a najbolju priliku imao je Josip Drmić, čiji je udarac sa 15-ak metara završio u Dinamovom bloku.

Nepotrebno je u sučevom dodatku Anton Krešić laktom udario Emrelija pa mu je nakon pregledavanja snimke glavni sudac pokazao izravan crveni karton.

Derbi na Rujevici pratilo je 7364 gledatelja, a sudio je Mario Zebec iz Cestice.

Strijelac: 1-0 Adam Gnezda Čerin (6), 1-1 Mahir Emreli (79), 1-2 Arijan Ademi (86)