13.9 C
Petak, 19 travnja, 2024

Nogometna reprezentacija BiH pobjedom protiv Armenije otvorila kvalifikacije za EP 2020.

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine na stadionu Grbavica u Sarajevu svladala je u okviru grupe J selekciju Armenije rezultatom 2:1 na startu kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2020. godine. Izabranici Roberta Prosinečkog opravdali su ulogu favorita u ovom susretu.

Reprezentacija BiH je prvi ozbiljniji napad imala u 3. minuti, ali Todorović nije dobro reagirao. Odmah nakon toga gosti iz Armenije imali su korner, ali je nakon ubačaja, Šehić sigurno uhvatio loptu. U nastavku je bio miran tempo utakmice i igralo se uglavnom na sredini terena. U 9. minuti Zakarić je ubacio s lijeve strane, no samo u ruke gostujućeg vratara. Dvije minute kasnije Edin Višća našao se u stopostotnoj prilici, ali je armenski vratar izašao pred njega i obrani mu udarac.

U 14. minuti Bešić je šutirao iskosa, ali pravo u vratara Armenije. U 17. minuti gosti su bili u kontranapadu, ali je Zukanović sjajno reagirao. U 20. minuti Krunić je šutirao s 18 metara iskosa, ali je lopta otišla malo pored gola gostiju. Šest minuta kasnije Pjanić je izveo slobodan udarac s lijeve strane, ali nekoliko naših igrača nije uspjelo da pogodi mrežu i velika prilika je propala. BiH je i u nastavku napadala, a “Zmajevi” su otpor Armenaca slomili u 33. minuti. Pjanić je sjajno ubacio iz kornera, a Krunić koji je bio na drugoj stativi majstorski pogodio glavom za 1:0 i veliku radost domaćih navijača. Bio je to njegov prvi pogodak u dresu nacionalnog tima.

Armenci su zaprijetili u 41. minuti kada je Karpetyan šutirao, ali je Šehić bio siguran. Dvije minute kasnije “Zmajevi” su mogli udvostručiti prednost. Pjanić je sjajno uposlio Džeku, Dijamant je majstorski reagirao, ali njegov šut iskosa završio je tik pored stative, pa se na odmor otišlo s minimalnim vodstvo BiH reprezentacije.

Izabranici Roberta Prosinečkog nastavili su s napadima i u drugom poluvremenu. U 52. minuti Višća je bio u prilici, šutirao je, ali su gosti izblokirali njegov udarac. U 55. minuti gosti su tražili penal jer je Bičakčić povukao za dres jednog igrača gostiju, ali sudac se nije oglasio i igra se nastavila. U 61. minuti Džeko se našao u šansi nakon pasa Pjanića, ali je odbrana Armenije otklonila opasnost i nije bilo promjene rezultata. U 70. minuti Mhitarjan je imao odličnu priliku za Armence, ali je šutirao malo pored gola. Četiri minute isti igrač je pokušao iz voleja, ali je bio neprecizan.

U 77. minuti Brisaco je bio u prilici, ali je i njegov udarac završio pored gola Šehića. Minutu kasnije Milošević je pogodio prečku, odmah potom je i Džeko odlično šutira glavom, a kasnije je Zukanovićevu loptu koja je išla u okvir gola, vratar gostiju poslao u korner. “Zmajevi” su udvostručili prednost u 80. minuti meča kada je Višća ubacio s desne strane, a Milošević s ruba peterca pogodio za 2:0. Konačan rezultat postavio je u prvoj minuti sudačke nadoknade Mhitarjan s bijele točke.

BiH reprezentaciju već u utorak očekuje meč u Zenici na Bilinom polju kada ćemo snage odmjeriti s Grčkom.