Nakon višednevnog prepiranja, objavljen je audio zapis telefonskog razgovora između predsjednika SNSD-a Milorada Dodika i lidera SDA Bakira Izetbegovića. Razgovor, koji je prepun teških riječi, optužbi i provokacija, uslijedio je nakon višednevnog javnog prepiranja.
Na snimci koju je objavio “Srpski glasnik“, jasno se čuje kako Dodik otvara razgovor izravnim pitanjem o “prijetnjama silom” i navodnim informacijama koje ima da ga “mudžahedini žele likvidirati”, pitajući Izetbegovića stoji li on iza toga. Izetbegović te optužbe odbacuje kao “besmislice”, naglašavajući da pod “silom” isključivo misli na pravosuđe koje bi trebalo zaustaviti Dodikovu dvodesetljetnu destruktivnu politiku.
Tijekom razgovora izmjenjuju se optužbe o “kupovini kopita”, dodvoravanju stranim centrima moći, stanju u entitetima i tumačenju Daytonskog mirovnog sporazuma. U jednom trenutku Izetbegović Dodika naziva “štetočinom” koji vodi “politiku tiranije” i šteti vlastitom narodu, dok mu Dodik uzvraća uvredom da je za Srbe zapravo “korisni idiot” kojeg nitko neće dirati.
Ono što posebno privlači pažnju u ovoj audio snimci jest sama dinamika i ton razgovora. Pažljivim slušanjem postaje jasno da se Dodik tijekom svog obraćanja, prema konstrukcijama rečenica i riječi koje je koristio, više obraćao svom biračkom tijelu nego samom Izetbegoviću.
Cijeli razgovor s Dodikove strane bio je postavljen tako da zvuči kao obrana interesa Republike Srpske od “sarajevskih prijetnji”, što je provjerena matrica za političke bodove kod kuće.
Podsjećamo da je lavinu pokrenuo Izetbegovićev nastup na Federalnoj televiziji (FTV) prije dva dana. Tada je, govoreći o političkoj krizi, izjavio da će se status Milorada Dodika na kraju morati riješiti “nekom silom”, jasno aludirajući na reakciju pravosuđa i primjenu zakona.
„Pravosuđe i međunarodna zajednica u konačnici će morati primjenjivati zakone i Daytonski mirovni sporazum i Ustav Bosne i Hercegovine. Bez vladavine prava, koja se odnosi na svakog pojedinca, pa i Dodika, ova zemlja neće prosperirati. I nadam se da će narod RS-a to konačno shvatiti, pa da će, kao što je Orban otišao, jednog dana otići i Dodik. Nadam se već na ovim izborima“, rekao je tada Izetbegović.
Ova izjava očito je duboko pogodila i iznervirala Dodika, koji mu je posvetio niz objava na društvenim mrežama, rekavši da se „Bakir, u svom strahu, usudio prijetiti“. Dodik je potom odlučio osobno nazvati Izetbegovića, a taj razgovor se održao jučer.








